کوله پشتی قلیان (قلیون) عربی ضد ضربه و ضد آب

کوله پشتی قلیان (قلیون) عربی ضد ضربه و ضد آب

همه چیز در مورد قلیون

    انواع و اقسام دخانیات و موادی که قابلیت کشیدن داشته باشند همواره از ابتدای تمدن ها همراه همیشگی انسان ها بوده است .ادم ها همیشه در محیط اطراف خود جست و جو می کنند و در نتیجه ی این جست و جو ها بسیاری گیاه که قابلیت استعمال دارد نیز کشف کرده اندو حتی در ازمایشگاه های خود ان ها را به شکلی هدفمند تولید می کنند .بعد از این ها نیز افراد برای راحت تر کردن کار خود یا همان فرایند کشیدن مواد مختلف ابزار گوناگونی نیز طراحی کردند و سپس ساختند . امروزه برای این وسیله کیف قلیون و همچنین کوله پشتی قلیان در انواع مختلفی توسط تونورن (تنورن) طراحی شده است.

    قلیون یکی از این ابزار هاست که بشر ان را برای استعمال بهتر و راحت تر تنباکو طراحی کرده است و نسبت به سایر ابزار الاتی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است بسیار محبوب تر و همه گیر تر است و توانسته شهرت خود را به خوبی در این دوره نیز حفظ کند .

تنباکو چیست ؟

    تنباکو یا توتون گیاهی با برگ های پهن است که به طور معمول ۱۵تا۲۵ سانتی متر رشد می کند و شیره ای چسبنده دارد .این گیاه بومی امریکای شکالی و جنوبی است که پس از سفر کریستف کلمب به این قاره و اشنا شدن با این گیاه و یادگیری شیوه ی استعمال ان از سرخ پوستان ٬به سراسر دنیا صادر شد و یک تجارت جدید جهانی را به وجود اورد .

    با خشک کردن برگ های این گیاه با درجات مختلف می توان از ان برای تولید سیگار و…استفاده کرد .نیکوتین موجود در این گیاه که در اثر سوختن ازاد می شو اعتیاد اور است و حس خوب لحظه ای برای مصرف کننده به وجود می اورد .بومیان امریکا این گیاه را گیاهی اسمانی می دانستند که ارتباط ان ها را با عالم ارواح و خدایان میسر می ساخت .

    بعد از معرفی تنباکو به همه ی دنیا ٬کشور های مختلف شروع به کشت ان و فراوری ان کردند که ایران نیز یکی از این کشور ها است .

     تنباکو از ان دسته موادی است که فراگیری بسیار زیاد و دامنه ی مصرف زیادی دارد. مصرف تنباکو توسط ۱/۱میلیارد نفر تجربه شده است یعنی تقریبا ۳/۱ جمعیت بالغ زمین .براساس سازمان بهداشت جهانی تنباکو بشترین علت مرگ قابل پیشگیری در جهان است که در سال باعث مرگ ۴/۵ ملیون نفر می شود .

    میزان مصرف تنباکو در کشور های توسعه یافته بدون تغییر مانده و حتی در حال کاهش است اما در کشور هایی مانند ایران در حال افزایش است .

تاریخچه قلیون

   اولین بار یک پزشک ایرانی به نام ابوالفتح گیلانی که در دربار اکبر اول که از سلاطین مغول هند به خدمت مشغول بود دود حاصل از سوختن تنباکو را از یک ظرف اب عبور داد تا ان را خالص تر و سرد کند همین عمل باعث ابداع و اختراع اولین قلیان شد. اما کشیدن و استعمال آن به عنوان یک وسیله فراگیر و رسمی از زمان شاه طهماسب اول اغاز شد که بعد ها در دوره ی قاجار به شکلی فراگیر مورد توجه و استفاده قرار گرفت. اگرچه قدمت این وسیله طولانی است اما کیف قلیون و کوله پشتی قلیان به تازگی ابداع شده است.

مهندسی قلیان

    قلیان در حقیقت یک لوله ابی است که برای کشیدن اب تنباکو از طریق اب سرد استفاده می شود .تنباکو در کاسه ای در بالای قلیون قرار می گیرد و از طرق ذغال هایی که روی کاسه تنباکو قرار می گیرد داغ شده و سپس دود حاصل از ان به وسیله ی ابی که در پایین و درون ظرف قرار داده شده است فیلتر می شود .

    تنباکویی که برای قلیون مناسب است مدلی چسبناک و مرطوب دارد که در عسل و شیره خیسانده می شود و به طور معمول با طعم های مختلفی مانند سیب٬ هلو٬ نارگیل و…به فروش می رسد .

داستان های قلیان

    قلیان ایرانی و  شیوه ای که ایرانیان از ان برای استعمال تنباکو استفاده می کردند از دیرباز مورد توجه گردشگران خارجی نیز بوده است و این شیوه ان طور که در سفرنامه های قدیمی به جا مانده است بسیار متفاوت تر از سایر روش های معمول استعمال تنباکو در کشور های دیگر بودهاست .

   قلیان در طول تاریخ داستان های بسیاری را نیز به وجود اورده است .یکی از این داستان ها مخالف شدید شاه عباس با مصرف آن و تلاش های بی شمار او برای جلوگیری از فراگیر شدن قلیون است .در یکی از این تلاش ها وی دستور داد به جای تنباکو از پهن اسب برای پر کردن قلیان درباریان استفاده شود و سپس به درباریان گفت که این تنباکو از والی همدان که در ان دوره مرغوب ترین تنباکو را تولید می کرد رسیده است و از درباریان خواست نظر خود را در مورد کیفیت ان بگویند .بعد از کشیدن قلیون همه ی درباریان شروع به تحسین و تعریف کردن از تنباکو کردند این کار موجب خشم و غضب شاه عباس شد و گفت (مرده شوی چیزی را ببرد که نمی توان ان را از پهن تشخیص داد) همچنین زمانی که شاه عباس شنید که عده ای از لشگریانش سلاح های خود را فروخته اند تا بتوانند تنباکو بخرند دستور داد که بار تنباکوی تجاری را که به لشگریان تنباکو فروخته اند را یک جا بسوزانند و لب ها و بینی هر سربازی را که قلیان می کشد ببرند .

    با این حال مشهور ترین ماجرای قلیون مربوط به زمانی است که ناصرالدین شاه قصد داشت امتیاز تنباکوی ایران را به شرکت ژر انگلستان واگذار کند در این زمان بود که میرازای شیرازی مرجع تقلید شیعه ی وقت که در نجف اقامت داشت طبق فتوایی استعمال توتون و تنباکو را در حکم جنگ با امام زمان اعلام کرد .بعد از این فتوا همه ی مردم حتی همسران ناصرالدین شاه قلیان ها را شکستند و به موجب ان واگذاری این امتیاز لغو شد .

باور های غلط

    یکی از عللی که باعث محبوبیت بیشتر قلیان به خصوص در میان نسل جدید شده است باور های غلطی است که در مورد قلیان وجود دارد که این باور ها باعث شده است قلیون که در گذشته بیشتر در میان افراد سن و سال دار محبوب بود و یک نوع فعالیت برای وقت گذرانی و یا دور هم جمع شدن محسوب میشد تبدیل به وسیله ای مشهور میان نسل جوان شود .

    اولین باور غلط در مورد قلیون این است که عموم مردم تصور می کنند چون دود قلیون از اب می گذرد پس سموم موجود در ان گرفته می شود و دیگر ضرری ندارد اما درست این است که اب موجود در شیشه ی قلیان باعث افزایش چسبندگی و رسوب مواد زائد در دستگاه تنفسی می شود .در حقیقت عبور دود از اب و مرطوب شدن مولکول های کربن مونوکسید اثرات به مراتب مخرب تری نسبت به خشک بودن ان مواد بر بدن دارد .

    باور غلط دیگر این است که عده ای فرض می کنند وقتی گفته می شود یک وعده قلیان از یک پاکت سیگار مضر تر است در حال اغراق هستند اما این حرف با یک حساب کتاب ساده قابلیت اثبات دارد . هر یک نخ سیگار حدود ۱۲ پک است و در هر پک زدن حدود ۷۰ سی سی دود وارد ریه ی شما می شود اما شما با هر بار پک زدن به قلیان حدود ۵۰۰ سی سی دود را وارد ریه های خود می کنید که این دود علاوه بر تمام مواد زائد و مضرری که در دود تنباکو موجود است حامل مونوکسید کربن با چسبندگی بیشتر است همچنین تنباکو های جدید که بیشتر مورد پسند جوانان هستند دارای طعم دهنده ها و مواد افزودنی شیمیایی هستند که ممکن است در افراد حساسیت های تنفسی را به وجود بیاورند .

    نکته دیگری که لازم است به ان اشاره شود این است که برخی بر این باورند اگر کنار افراد قلیونی بنشینند و قلیون کشند خطری ان ها را تهدید نمی کند که این تفکر ۱۰۰درصد اشتباه است .دود دست دومی که در اثر کشیدن قلیون تولید می شود حامل مواد سوختنی و مخلوطی از تنباکو است که اگر در مدت یک وعده قلیان استشمام شود ضرری معادل ۱۰۰تا۲۰۰ نخ سیگار از خود به جا می گذارد .همچنین منبع حرارتی ای که برای سوزاندن تنباکو استفاده می شود که معمولا چوب نیم سوز یا ذغال است خود در اثر سوختن سموم خاصی تولید می کنند که شامل مقادیر بالایی از مونکسید کربن ٬اهن ها و مواد شیمیایی سرطان زا است .

    در اخر باید گفت که اثرات منفی قلیان در دراز مدت ظهور پیدا می کند و اگر شما فکر می کنید که چون تا به حال دچار مشکل نشده اید پس تمام صحبت هایی که در مورد قلیان می شود اشتباه است سخت غلط فکر می کنید .سموم ناشی از توتون و تنباکو در بدن حالتی تجمعی پیدا می کنند و وقتی حجم انها از یک سطح معینی بیشتر شود اثرات مخرب خود را نشان می دهند و اسیب از ان نقطه شروع می شود .

قلیان با شما چه می کند ؟

    به دلیل وجود میزان بالای مونوکسید کربن ٬هیدروکربن های چند حلقه ای اروماتیک سرطان زا درون دود قلیان و چسبندگی ان ها سطح بالا تری از ژن کارسینوامبریونیک در خون ایجاد می شود که این ژن با ایجاد تومور در ارتباط است .از جمله سرطان هایی که دود قلیون شما را به ان ها نزدیک می کند سرطان دهان ٬ریه ٬معده و مری هستند .همچنین قلیون موجب کارسینوما در پانکراس و ریه می شود.

    مونوکسید کربن زمانی که از طریق دود قلیان وارد خون شما بشود سطح اکسیژن موجود در خون شما را کاهش می دهد که همین باعث بی خوابی و حتی سکته می شود .

    دود قلیان حاوی سطح بالایی از ماده ریز نرمی است که در ریه مانده و خطر مشکلات قلبی تنفسی را افزایش می دهد و می تواند بیماری هایی همچون سل و برونشیت مزمن را برای افراد به همراه بیاورد .در افرادی که به شکل سنگین قلیان می کشند مشکلاتی همچون خارش گلو و گرفتگی قفسه سینه و سرفه و خس خس همراهشان است .

    مواد سمی ای که دردود قلیون موجود است توانایی ماندگاری در عروق را دارند و می توانند باعث انسداد عروق شوند همچنین قلیون سطح تری گلیسیرید را که یک عامل اصلی برای پیشرفت بیماری قلبی کرونری را بالا می برد .

    استفاده از سری های مشترک برای کشیدن قلیون موجب انتقال الودگی های دهان می شودو مشکلاتی مانند زگیل و و سایر بیماری های عفونی دهان را به وجود می اورد .همچنین استفاده ی مشترک این سری ها بیماری ها واگیر دار هر فرد را نیز به بقیه افراد منتقل می کند .

قلیان مفید می شود

    اگر شما در شیشه ی قلیان به جای اب از عرق نعنا و یا سایر عرقیجات ارامش بخش استفاده کنید می تواند برای ریه های شما کشیدن قلیان مفید باشد اما نباید از تنباکو درقلیون استفاده شود .

     اگر به جای تنباکو از شنگرف که یک ماده ی معدنی است استفاده کنید کشیدن قلیون موجب درمان بیماری سفلیس می شود .

    این باور وجود دارد که اگر افرادی که مزاج سرد و تر دارند قلیون بکشند به کمک دود و گرمای موجو در دود قلیون مزاج انها متعادل می شود .به طور کلی با تنظیم دما و میزان گرمای قلیون می توانستند مزاج خود را کنترل کنند و ان را متعادل سازند .

در اخر…

    زمانی که شما یک ماده مخدر را برای هدفی جز درمان و بدون دستور پزشک مصرف می کنید حال این شیوه ی مصرف به هر شکلی که باشد برای بدن شما اسیب زا است و خطرات زیادی در پی دارد .همچون موادی از سلامتی و امادگی شما می کاهند .

    قلیون ها برای بخور دادن گیاهان و عرقیجات می توانند وسیله ی مناسبی باشند اما باز هم به دلیل سوختن چوب و یا ذغال اسیب های خود را وارد می کنند .

    قلیان ها از معدود میراث های به جا مانده از گذشتگان اند که به خوبی در میان نسل جوان حفظ شده اند که این خود مایه ی تاسف است .

    دسترسی به قلیان ها در کشور ما بسیار سهل و ساده است و می توان با هزینه ی کمی از ان استفاده کرد .امروزه با اضافه کردن امکانات بیشتر  برای انها ظاهری جذاب تر می سازند و با استفاده از میوه ها در کنار اب قلیان سعی می کنند ان را سالم تر جلوه دهند .

 

برای ورود به پیج اینستای ما کلیک کنید: @hookah_bag_gallery

insta

برای استعلام قیمت تماس بگیرید: 09035558817

کیف قلیون مدل لاکچری ارتفاع بالا 1 متر 110 سانت

کیف قلیون مدل لاکچری ارتفاع بالا 1 متر 110 سانت

در زیر چندین مدل سفارشی دیگر را می توانید مشاهده کنید

مدل ST80 (اس تی 80)

کیف قلیون مدل ایستاده

 

 

مدل ST70 (اس تی 70)

کیف قلیون

 

 

مدل ST50 (اس تی 50)

کیف قلیون ارزان

 

 

مدل ST110 (اس تی 110)

کیف قلیون مدل لاکچری ارتفاع بالا 1 متر 110 سانت

 

 

مدل SD60 (اس دی 60)

کیف قلیون ساده و سبک

 

 

مدل HO50 (اچ او50)

کیف قلیون ساده

مدل لاکچری

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.7]

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با تونورن از طریق واتس اپ
ارسال با واتس اپ
برای سفارش لطفا تماس بگیرید. شماره واتس اپ و تلگرام ما هست09035558817